Prymasa Stefana Wyszyńskiego 21, 05-092 Łomianki
601 241 903 lub 513 322 173
biuro@wensar.pl

Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak działa wynajem auta zastępczego?

Samochód zastępczy z OC sprawcy – jak działa wynajem auta zastępczego?

Jako osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym możesz domagać się nie tylko odszkodowania za szkody na Twoim pojeździe. Jeśli na czas naprawy zostaniesz bez auta, możesz wnioskować o samochód zastępczy z OC sprawcy. Jak działa wynajem auta zastępczego? Komu, kiedy i na jak długo przysługuje samochód zastępczy? Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy na wynajem pojazdu lub już zdążyłeś wynająć auto na własną rękę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

OC to nie tylko pokrycie kosztów naprawy samochodu!

W świadomości wielu osób ubezpieczenie OC służy do spłacenia kosztów naprawy pojazdu poszkodowanej osoby. Samodzielny koszt naprawy pojazdu z kieszeni sprawcy mógłby być na tyle wysoki, że ściągalność należności byłaby dramatycznie niska. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe biorą na siebie ryzyko zaistnienia takiego zdarzenia, czego potwierdzeniem jest polisa odpowiedzialności cywilnej. Jednak zaglądając do aktualnie obowiązujących przepisów, pojęcie tego rodzaju ubezpieczenia jest znacznie szersze. OC to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które chroni ubezpieczonego na wypadek wyrządzenia szkody w następstwie czynu zabronionego. Jest to o tyle ważne, że na takie ubezpieczenie należy patrzeć w szerokiej perspektywie usunięcia zaistniałej szkody, nie tylko pokrycia kosztów naprawy auta. Fakt, że przez kilka dni osoba poszkodowana pozostanie bez auta również jest swoistą szkodą. Tym bardziej jest to widoczne w przypadku osób, u których pojazd stanowi narzędzie pracy, np. ciężarówka u kierowcy zawodowego, samochód u przedstawiciela handlowego czy autobus u przewoźnika turystycznego.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – najważniejsze informacje

Co do zasady, samochód zastępczy z OC sprawcy będzie przysługiwać tylko w sytuacji, gdy powstanie uszczerbek na majątku osoby poszkodowanej. Dotyczy to zarówno faktycznie poniesionych strat, jak również utraty korzyści, które właściciel mógłby uzyskać, gdyby dysponował sprawnym autem. Na wstępie musisz mieć świadomość trzech kwestii, które pozwolą Ci sprawnie wynająć samochód zastępczy. Po pierwsze: wskaż, że taki pojazd jest poszkodowanemu niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dojazd do pracy oddalonej o kilkanaście kilometrów, zawożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe czy wykluczenie komunikacyjne są akceptowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.Po drugie: wybierz pojazd o tej samej lub niższej klasie niż to, które użytkuje poszkodowany. Wybór Audi A6 (segment E, czyli klasa średnia-wyższa) w sytuacji, gdy na co dzień jeździ się Fordem Fiestą (segment B, czyli klasa kompakt) będzie zakwestionowany przez ubezpieczalnię. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by z segmentu D (np. Ford Mondeo) przesiąść się na segment C (np. Hyundai i30, Volskwagen Golf czy Skoda Octavia). Po trzecie: należy ustalić sposób rozliczenia kosztów związanych z wynajmem. Masz do wyboru dwie opcje – refakturowanie, czyli najem we własnym zakresie oraz wynajem bezgotówkowy. 

Wynajęcie auta we własnym zakresie

To dość powszechna sytuacja, w której samemu wybierasz wypożyczalnię oraz auto, którym będziesz się poruszać. Co prawda, z początku samodzielnie pokrywasz koszty wynajmu, ale ubezpieczalnia dokonuje zwrotu poniesionych kosztów. Aby tak się stało, konieczne jest przedstawienie umowy najmu oraz dowodu zapłaty w postaci faktury. Jest to rozwiązanie wygodne, bowiem sam możesz wybrać, jakim autem chcesz jeździć. Wydanie pojazdu następuje niemalże natychmiast, co jest istotną zaletą dla osób, dla których auto stanowi absolutny niezbędnik dnia codziennego. Jednakże zbyt swobodne lub wręcz lekceważące podejście do tematu może wiązać się z zakwestionowaniem zasadności kosztów. Więcej o odmowie zwrotu kosztów piszemy w dalszej części artykułu.

Wynajem bezgotówkowy samochodu zastępczego z OC sprawcy

To druga z opcji, nieco rzadziej stosowana z uwagi na nieco dłuższy czas oczekiwania i sporą ilość ograniczeń. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie masz pieniędzy na natychmiastowe wynajęcia auta i refakturowania kosztów. Towarzystwo ubezpieczeniowe działa niezwłocznie po zgłoszeniu i uzasadnieniu potrzeby, jaką jest wynajem samochodu z OC sprawcy. Współpracująca z ubezpieczalnią firma wynajmująca pojazdy przedstawi Ci dostępne pojazdy oraz terminy,w których może użyczyć auto. Rozliczenie nastąpi na podstawie numeru polisy i zgłoszenia likwidacji szkody pomiędzy ubezpieczalnią a wypożyczalnią. Nie musisz więc dysponować gotówką, nie musisz też obawiać się odmowy pokrycia kosztów wynajmu.

Jak długo można użytkować wynajęte auto z OC sprawcy?

To, jak długo będzie przysługiwać samochód zastępczy z OC sprawcy zależy przede wszystkim od rozmiaru szkody. Warto wiedzieć, że taki pojazd można uzyskać nie tylko przy szkodzie częściowej, ale też całkowitej, o czym powiemy w dalszej części artykułu. Pod hasłem “szkoda częściowa” rozumie się pojazd, którego naprawa jest możliwa i nie będzie przekraczać wartości pojazdu. W takiej sytuacji samochód zastępczy przysługuje przez faktyczny okres wyłączenia auta z użytkowania. Jeśli warsztat przyjmie samochód we wtorek 18 czerwca, ale ze względu na kolejkę zleceń przystąpi do naprawy dopiero w piątek 21 czerwca, wówczas auto zastępcze będzie przysługiwać już od rzeczonego wtorku. Jeśli zaś samochód będzie gotowy do odbioru w czwartek 27 czerwca, to ubezpieczyciel pokryje koszty tylko do tego dnia. Zwłoka w odbiorze pojazdu z warsztatu może stanowić przesłankę do odmowy pokrycia kosztów wynajmu po jego naprawie. A jak sprawa wygląda przy stwierdzeniu szkody całkowitej? Tu sytuacja może się nieco skomplikować.

Samochód zastępczy z OC sprawcy a szkoda całkowita

Pod pojęciem szkody całkowitej należy rozumieć takie zdarzenie, gdzie naprawa jest niemożliwa, zbyt skomplikowana lub szacunkowe koszty przewyższają wartość samochodu. Tutaj koszty użytkowania auta zastępczego obejmują okres od powstania zdarzenia do definitywnego zakwalifikowania jako szkoda całkowita. Wydaje się to niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę fakt, że po stwierdzeniu szkody całkowitej poszkodowany zostaje bez pojazdu zdatnego do użytku. Pomiędzy uznaniem szkody całkowitej a bezsporną wypłatą odszkodowania poszkodowanemu z reguły nie przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. Warto tutaj jednak dokładnie wczytać się w OWU. Są bowiem takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które przewidują pewien okres finansowania, w trakcie którego jeszcze można korzystać z wynajętego auta. Zazwyczaj jest to 7 lub 14 dni kalendarzowych od momentu uznania szkody całkowitej. W innych ubezpieczalniach taki przywilej stanowi dodatkowo płatną opcję i nie wchodzi w skład OC. Warto wykorzystać ten czas na zakup innego auta, by nie narażać się na odmowę zwrotu kosztów.

Czy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wynajmu?

Nie da się ukryć, że ubezpieczalnie dość niechętnie podchodzą do pokrywania pełnych kwot związanych z usuwaniem szkody. Tak też jest w przypadku wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy, dlatego zalecamy działanie zdroworozsądkowe i pragmatyczne. Choć odmowy pokrycia całości kosztów praktycznie się nie zdarzają, o tyle próby odmowy pokrycia części kosztów są nagminne. Tak jak wspomnieliśmy – zbyt rozrzutne podejście do wynajęcia pojazdu stanowi najczęstszy pretekst do odrzucenia sfinansowania całości kosztów. Do najczęstszych przypadków odmów zalicza się:

  • Brak umotywowania potrzeby skorzystania z samochodu zastępczego;
  • Wynajem pojazdu na czas dłuższy, niż przewiduje brak dyspozycji auta własnego;
  • Wybranie wyższego autosegmentu niż ten, z którego korzystasz na co dzień;
  • Przekroczenie akceptowalnych kosztów wynajmu honorowanych przez daną ubezpieczalnię;
  • Dostępność innego pojazdu (np. auta służbowego do celów prywatnych);
  • Nieprzekazanie warsztatowi całości dokumentów niezbędnych do naprawy auta z polisy OC;
  • Nieprzekazanie dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów przy wynajmie we własnym zakresie;

Wensar – pomożemy Ci uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy!

Nigdy wcześniej nie wnioskowałeś o wynajem samochodu z OC sprawcy? Martwisz się, że ubezpieczalnia będzie chciała odmówić pokrycia kosztów wynajmu? A może chcesz mieć spokój z papierologią i wypełnianiem rozmaitych wniosków? Powierz to zadanie nam! Skontaktuj się z nami – w Wensar pomożemy Ci sprawnie uzyskać auto zastępcze bez nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów. Nawet jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci wydania samochodu zastępczego, nic straconego! Dysponujemy flotą aut zastępczych w rozmaitych autosegmentach, które są dostępne od ręki, przy minimum formalności. Szeroki wybór aut na wynajem w atrakcyjnej cenie to nieoceniona pomoc w trakcie oczekiwania na naprawę. Napisz do nas maila lub zadzwoń – odpowiadamy w ciągu maksymalnie kilku godzin.

 

Zadzwoń do nas!